اگر می خواهید بدانید که چگونه به آلمانی “متشکرم” بگویید، بیشتر از این منتظر نمانید و یکی دیگه از آموزش های زبان آلمانی آنلاین ما را ببینید تا بر عبارات زیر مسلط شوید و در برخورد با ظرافت ها و آداب آلمانی هیچ مشکلی نداشته باشید .

روش‌های مختلفی برای گفتن «متشکرم» در آلمانی وجود دارد و اگر می‌خواهید مودب باشید، ارزش دانستن همه آنها را دارد.

همچنین نحوه پاسخ دادن به «متشکرم»، یعنی نحوه گفتن «خواهش میکنم» را در آلمانی توضیح خواهم داد.

آلمانی و انگلیسی نسبتاً به هم مرتبط هستند (هر دو به عنوان زبان های ژرمنی در نظر گرفته می شوند)، بنابراین برخی از کلماتی که در زیر یاد خواهید گرفت کاملاً شبیه به کلماتی هستند که قبلاً از انگلیسی می دانید.

“متشکرم” به آلمانی: Danke

Danke رایج ترین و ساده ترین راه برای گفتن “متشکرم” در آلمانی است. این یک همبستگی آشکار با کلمه انگلیسی “thanks” است.

شما می توانید در هر شرایطی، رسمی یا غیررسمی، از Danke استفاده کنید.

“خیلی ممنون” به آلمانی – Danke Schön

Schön که به جای آن schoen نوشته می شود، یک صفت به معنای “زیبا” است. آن را با danke ترکیب کنید و به danke schön خواهید رسید که می تواند به عنوان “ممنونم از شما متشکرم” ترجمه شود.

Danke schön یک ضرب المثل بسیار رایج در آلمانی است. این یک روش کمی رسمی تر یا تاکیدی برای گفتن danke است. برای مثال، صندوقدار یک سوپرمارکت ممکن است هنگام تحویل پول خرد به شما بگوید danke schön.

«با تشکر فراوان» به زبان آلمانی – Danke Sehr

Sehr به معنای “خیلی” است. Danke Sehr یکی دیگر از راه های رایج برای اینکه Danke شما کمی رسمی تر یا مودبانه تر به نظر برسد است. کم و بیش قابل تعویض با danke schön است.

“خیلی متشکرم” در آلمانی – Vielen Dank

اگر بسیار سپاسگزار باشید و یک danke یا danke schön ساده برای نشان دادن قدردانی شما کافی نباشد چه؟ در این مورد، چیزی که می توانید بگویید vielen Dank است (“خیلی متشکرم”).

به یاد داشته باشید که در این مورد، اسم مذکر der Dank است

Viel که بسیار شبیه به کلمه انگلیسی “feel” تلفظ می شود، به معنای “خیلی” یا “بسیاری” است. در اینجا از فرم مفرد vielen استفاده می کنیم.

چرا vielen و نه viel؟ کمی پیچیده می‌شود، بنابراین اگر آلمانی تازه کار هستید، فعلاً نگران آن نیستم. فقط vielen Dank را حفظ کنید، خوب میشه. می‌توانید به روش بعدی گفتن «متشکرم» به آلمانی بروید.

اگر دوست دارید بدانید، در واقع بسیار جالب است. ابتدا باید در مورد تفاوت اسامی قابل شمارش و غیرقابل شمارش در آلمان صحبت کنیم.

درک آن سخت نیست، زیرا ما در زبان انگلیسی تمایز یکسانی داریم: یک اسم قابل شمارش اسمی است که می توانید یک “a” یا “an” را جلوی آن قرار دهید، و شکل مفرد و جمع دارد. از سوی دیگر، اسم غیرقابل شمارش اسمی است که جمع ندارد.

بنابراین به عنوان مثال “ماشین” و “مدرسه” قابل شمارش هستند (“یک ماشین” ، “یک مدرسه”) اما “هوا” و “شادی” نیستند (شما می توانید “کمی هوا” را استنشاق کنید اما “یک هوا” را نه.)

وقتی چیزی زیاد دارید، اگر قابل شمارش باشد می گویید «many» و اگر غیرقابل شمارش باشد «much». بنابراین می توانید بگویید “many books” اما نه “much books” و “عشق زیاد” اما نه “عشق زیاد”. بر خلاف انگلیسی، آلمانی فقط یک کلمه (viel) برای هر دوی این موارد دارد.

از آنجایی که Dank غیرقابل شمارش است، جمع ندارد. بنابراین یک ترجمه تحت اللفظی تر از vielen Dank “خیلی متشکرم” خواهد بود.

این توضیح می‌دهد که چرا vielen مفرد است، اما دلیل مفرد بودن آن را توضیح نمی‌دهد. توضیح این نکته آسان‌تر است: وقتی می‌گویید vielen Dank، در واقع انقباض جمله طولانی‌تر ich schulde dir vielen Dank است («خیلی ممنون» به شما بدهکارم).

اگر درک کنید که موارد در آلمانی چگونه کار می کنند، واضح است که Dank در اینجا مفعول جمله است، و بنابراین صفت به پایان اتهامی نیاز دارد.

اکنون زمان آن رسیده است که به روش‌های دیگر برای گفتن «متشکرم» به آلمانی برویم.

“یک میلیون متشکرم” به آلمانی – Tausend Dank

در زبان انگلیسی، می‌توانید با گفتن «یک میلیون متشکرم» عمیقاً از کسی تشکر کنید. در آلمانی، عبارت معادل آن عبارت است از تاوسند دانک (“هزار متشکرم”).

“بهترین تشکر” در آلمانی – Besten Dank

beste به معنای “بهترین” است، و besten Dank به معنای “بهترین تشکر!” – واقعاً چیزی نیست که ما به زبان انگلیسی بگوییم، بلکه یک اصطلاح واقعی برای دانستن در آلمانی است.

“خیلی ممنون” به آلمانی – Danke vielmals

یکی دیگر از راه های خوب برای گفتن “خیلی متشکرم” در آلمانی، danke vielmals است.

یکی دیگر از خویشاوندان Dank و danke فعل danken است که بدون تعجب به معنای “شکر کردن” است.

Ich danke dir – “از شما متشکرم (مفرد، غیر رسمی)

Ich danke Ihnen – “از شما متشکرم (مفرد، رسمی)”

Ich danke euch – “از شما متشکرم (جمع)”

 

“از صمیم قلب متشکرم” به آلمانی – Herzlichen Dank

ما چند روش برای گفتن “تشکر فراوان” در آلمانی پوشش داده ایم. اینم یکی دیگه: herzlichen Dank.

بسیار خوب، ما راه های زیادی را برای گفتن “متشکرم” پوشش داده ایم. اما اگر کسی به زبان آلمانی از شما تشکر کند، چگونه باید به یک “متشکرم” آلمانی پاسخ دهید؟ چندین گزینه وجود دارد:

“خواهش میکنم” در آلمانی – Bitte

Bitte کلمه ای رایج و همه کاره است. می توانید از آن به عنوان پاسخی به danke استفاده کنید. این رایج ترین راه برای گفتن “خواهش میکنم” در زبان آلمانی است.

اگر می‌خواهید مودب باشید و هنگام تعامل با آلمانی‌زبان‌ها، قدردانی کنید، همه چیزهایی را که باید بدانید، توضیح داده‌ام.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *